تیم کوک: تنظیم مقررات برای سیلیکون ولی اجتناب‌ناپذیر است

مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت دنیا، طرفدار تنظیم مقررات برای غول‌های فناروی سیلیکون‌ولی نیست، اما معقد است که برای دنیای تکنولوژی ورق در حال برگشتن است.

تیم کوک: تنظیم مقررات برای سیلیکون ولی اجتناب‌ناپذیر است

سیلیکون‌ولی تاکنون آزادی زیادی در اشتباه کردن و اصلاح آن‌ها داشته است؛ اما روزهایی که غول‌های فناوری آزادی عمل کامل داشتند، ممکن است رو به پایان باشد. به‌گفته‌ی تیم کوک، مدیرعامل اپل، تنظیم مقررات برای صنعت فناوری هم‌اکنون اجتناب‌ناپذیر است.

در مصاحبه‌ای که با برنامه Axios شبکه HBO در یکشنبه‌شب پخش شد، مدیر اجرایی ارشد و رئیس اپل در این‌باره به شرکت‌های سیلیکون‌ولی هشدار داد و گفت:

به‌طور کلی من طرفدار تنظیم مقررات نیستم و به بازار آزاد بسیار معتقدم. اما باید بپذیریم که بازار آزاد دیگر جوابگو نیست و حتی اینجا در سیلیکون‌ولی هم دیگر جوابگو نیست. من فکر می‌کنم تنظیم مقررات جدید بدین منظور، اجتناب‌ناپذیر است.

این سوال مهمی است که سیلیکون‌ولی، شامل غول‌های تکنولوژی مانند اپل، فیسبوک و گوگل با نقش خود در شکل‌گیری جامعه مدرن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، با آن روبه‌رو شده‌اند. از ساخت دستگاه‌ها و خدماتی که ما هر روز استفاده می‌کنیم تا تعیین اینکه چگونه به اخبار دسترسی داشته باشیم و چه نقشی در دموکراسی داشته باشیم؛ غول‌های تکنولوژی دیگر تنها تصمیم‌گیرنده در این زمینه‌ها نیستند.

کوک به برخی از این سوال‌ها در مصاحبه‌ی خود پاسخ داد، اما اطلاعات خیلی جدیدی ارائه نداد. او در مورد تنوع موجود در سیلیکون‌ولی گفت اعتقاد دارد که شرکت‌ها به تنوع جنسیتی توجه نداشته‌اند، اما شرایط رو به بهبود است. کوک در ارتباط با حریم خصوصی گفت:

شرکت‌ها نباید این مسئله را حریم خصوصی در برابر سود یا حریم خصوصی در برابر نوآوری‌های فنی ببینند؛ این یک فرض غلط است. کاری که ما انجام داده‌ایم این است که دستگاه‌ها را طوری طراحی کرده‌ایم که هوش بالا و اطلاعات باورنکردنی درباره کاربران دارند، اما شرکت‌ها به تمام این اطلاعات نیاز ندارند.

کوک در مورد اعتیاد به گوشی‌های هوشمند اعتراف می‌کند که او مثل چسب هنوز به مدت چند ساعت در روز از گوشی خود جدا نمی‌شود، اما در طول زمان دارد این زمان را کاهش می‌دهد. و در این مورد که آیا تکنولوژی، قدرت خوب یا بدی است؛ همه چیز به نگاه شما بستگی دارد. کوک می‌گوید:

خوب یا بد بودن تکنولوژی بستگی به آفریننده‌ی آن دارد، خیلی اوقات هدف انجام کار بد نبوده است. از ابتدا هم پیش‌بینی نشده که آن تکنولوژی می‌تواند در جهت منفی استفاده شود.

 

منبع : زومیت