فورد موستانگ کبری جت؛ قاتل دوج چلنجر دیمون معرفی شد

فورد موستانگ کبری جت، به عنوان سریعترین و قدرتمندترین موستانگ تاریخ، با هدف شرکت در مسابقات درگ و رقابت با دوج چلنجر دیمون معرفی شده است.

فورد موستانگ کبری جت؛ قاتل دوج چلنجر دیمون معرفی شد

فورد به تازگی نسخه جدید موستانگ را معرفی کرد که می‌تواند رقیبی جدی برای دوج چلنجر دیمون باشد. این خودروساز آمریکایی چند روز مانده به آغاز رویداد خودرویی وودوارد دریم کروز ۲۰۱۸ از فورد موستانگ کبری جت رونمایی کرده است. آن‌طور که گفته می‌شود، موستانگ کبری جت سریع‌ترین موستانگ تولیدی تاریخ در مسابقه درگ است و می‌تواند در مسافت ۴۰۰ متر به سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت برسد. بنا به ادعای سازنده، موستانگ کبری جت می‌تواند این مسافت را در زمان ۸.۵ ثانیه طی کند که یک ثانیه سریع‌تر از دوج دیمون ۸۴۰ اسب بخاری است.

با این حال تفاوتی فاحش بین دو خودرو وجود دارد و موستانگ کبری جت نمی‌تواند به‌صورت قانونی در جاده تردد کند. جزئیات کامل از توانایی فنی این خودروی عضلانی، هنوز اعلام نشده است، اما با تولید محدود به ۶۸ دستگاه به قیمت ۱۳۰ هزار دلاری عرضه می‌شود.

اریک سین، مدیر قطعات فورد پرفورمنس می‌گوید:

از زمان تولید اولین خودروی موستانگ کبری جت‌ در سال ۱۹۶۸ تا مدل‌های مدرن کنونی، تیم قطعات فورد پرفورمنس همیشه به تکرار موفقیت کبری جت در پیست مسابقه ادامه داده است.

در تولید فورد موستانگ کبری جت از سوپرشارژر بزرگی برای تجهیز پیشرانه هشت سیلندر خورجینی ۵.۲ لیتری استفاده شده است. حجم این سوپرشارژر به ۳ لیتر می‌رسد، اما سایر جزئیات پیشرانه از جمله قدرت و گشتاور آن تاکنون منتشر نشده است.

سایر تغییرات موستانگ کبری جت برای مسابقه درگ، شامل حذف سیستم تعلیق مستقل عقب و استفاده از اکسل عقب صلب برای دستیابی به فرمان‌گیری بهتر در شتاب‌گیری خط مستقیم می‌شود. لرزه‌گیرهای کویل‌اور به همراه قابلیت تنظیم ارتفاع نیز بخشی از پکیج موستانگ کبری جت است که در کنار میله ضدغلتش از آن بهره می‌برد. علاوه بر این از قفس غلت‌گیر تائید شده توسط NHRA و صندلی‌های تائید شده توسط فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA) برای حضور در مسابقه درگ استفاده می‌شود، که همراه با چتر ترمز در بخش عقب ارائه شده است.

اولین مدل فورد موستانگ کبری جت، پنجاه سال پیش ساخته شد؛ از آن زمان به بعد، تولید نسخه‌های مختلف کبری جت رونق گرفت و در سال ۲۰۱۶ موستانگ کبری جت FR-500 با تیراژ تولید ۲۵۰ دستگاه عرضه شد. حالا جدیدترین نسخه مسابقه‌ای فورد موستانگ کبری جت وارد میدان شده است و اولین نمایش عمومی خود را در رویداد Woodward Dream Cruise در دیترویت پشت سر خواهد گذاشت.

 

منبع : زومیت