آزمون آیلتس در ایران

آزمون آیلتس در ایران,آزمون آیلتس,آزمون IELTS

طبیعتا هنگام یادگیری زبان انگلیسی، اسم آزمون آیلتس را شنیده‌اید. آزمونی که با شرکت در آن می‌توانید گواهی معتبری کسب کنید که در تمام دانشگاه‌ها و شرکت‌ها پذیرفته شوید. منظور از دانشگاه، دانشگاه‌های واقع در کشورهای خارجی است. این آزمون توسط شورای بریتانیا (British Council) طراحی و توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود.

جالب است بدانید بیش از 8000 سازمان در دنیا این مدرک را می‌شناسند و آن را قبول دارند که از آن‌ها می‌توان به دانشگاه‌ها، مراکز دولتی، شرکت‌های تجاری مختلف و سازمان‌های آموزشی اشاره کرد. این آزمون 9 نمره‌ای است و در سال بیش از 1.7 میلیون آزمون آیلتس در دنیا برگزار می‌شود.

آزمون IELTS در دو سطح متفاوت برگزار می‌شود که از آن‌ها می‌توان به آزمون آیلتس جنرال و آزمون آیلتس آکادمیک اشاره کرد. آزمون آیلتس جنرال معمولا مناسب کسانی است که در حد تخصصی به زبان انگلیسی تسلط ندارند و می‌خواهند در مدت زمان کوتاه‌تری، با نمره‌ای خوب این گواهی را کسب کنند و برای مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر اقدام نمایند.

البته برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های مطرح دنیا مشغول به تحصیل شوید، باید در آزمون آکادمیک آیلتس نمرات خوبی کسب کنید تا مدرک شما را تمام مراکز علمی و آموزشی قبول داشته باشند. این آزمون 9 نمره‌ای است و طی کمتر از سه ساعت مهارت‌هایی مثل خواندن و درک مطلب (Reading)، شنیدن (Listening)، نوشتن (Writing) و مکالمه (Speaking) را در شما بررسی می‌کند. نمره‌ی هر بخش جداست و نمره‌ی کلی شما میانگین نمراتی است که از تمام بخش‌ها کسب کرده‌اید. پس هرچه نمره‌ی شما به عدد 9 نزدیک‌تر باشد، اعتبار مدرک نیز بالاتر می‌رود.

آزمون آیلتس در شرایطی مناسب و توسط متخصصانی حرفه‌ای و مجرب اجرا می‌شود و به شما اطمینان می‌دهد که همه‌چیز منصفانه و منطقی پیش خواهد رفت.

نحوه‌ی برگزاری آزمون آیلتس
بخش شنیداری (Listening) آیلتس
در بخش لیسنینگ آیلتس یا بخش شنیداری، در عرض 30 دقیقه مهارت شما در درک مفاهیم، ایده‌ها، گرایش‌ها، سخنرانی‌های مختلف و … راجع به موضوعات مختلف بررسی می‌شود. در این بخش سوالات مختلفی از جمله سوالات چند گزینه‌ای، تطبیقی، نموداری، جای خالی و … وجود دارد.

بخش خواندن و درک مطلب (Reading) آیلتس
در بخش ریدینگ آیلتس بخشی است که در عرض 60 دقیقه مهارت شما در درک معنای یک متن، مفهوم و هدف نویسنده سنجیده می‌شود. این قسمت به دو بخش آکادمیک و جنرال تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش آکادمیک، سطح مفهومی متن‌ها بالاتر است و آن‌ها از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های مختلف برگزیده شده‌اند.

بخش نگارش (Writing) آیلتس
بخش رایتینگ آیلتس هم مثل آزمون ریدینگ آیلتس به دو بخش آکادمیک و جنرال تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش آکادمیک دو وظیفه به شما اعمال می‌شود. در بخش اول شما باید راجع به یک نمودار یا جدول توضیحات خود را بنویسید. در بخش بعدی، باید راجع به یک موضوع یا مسئله، انشایی بنویسید تا مهارت انشانویسی، گرامر، املا و … ارزیابی شود.

بخش مکالمه (Speaking) آیلتس
این بخش در سه مرحله اجرا می‌شود که مدت زمان آن حداکثر 11 تا 14 دقیقه است. در این مرحله از آزمون، یک ممتحن مجرب و حرفه‌ای با شما مصاحبه می‌کند و مصاحبه هم ضبط می‌شود. در قسمت اول او از شما سوالاتی ساده عمومی و شخصی می‌پرسد تا شما را برای بخش دوم که تخصصی‌تر است آماده سازد. این بخش بیشتر جهت دست‌گرمی و کاهش استرس شما قرار دارد. در بخش دوم که فقط 2 دقیقه طول می‌کشد، ممتحن به شما موضوعی می‌دهد تا درباره آن صحبت کنید و بعد از 2 دقیقه یک یا دو سوال پرسیده می‌شود. بخش سوم متقاضی به مدت 4 تا 5 دقیقه با مصاحبه‌کننده صحبت می‌کند. موضوع این مکالمه درباره مبحثی است که در قسمت دوم به آن پرداختید.

منابع آزمون آیلتس
برای آمادگی در این آزمون روش‌های زیادی وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به مطالعه‌ی انواع کتاب‌های معتبر اشاره کرد. کتاب‌هایی که دقیقا مختص آمادگی برای این آزمون طراحی شده‌اند و به شما در این مسیر کمک می‌کنند. علاوه بر این، می‌توانید در کلاس‌ها و دوره‌های آمادگی برای آزمون آیلتس شرکت کنید و از اساتید متخصص و حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید.

آموزشگاه زبان ایرانمهر، برگزارکننده‌ی بهترین دوره‌های آموزشی آیلتس
در این راستا به شما آموزشگاه زبان ایرانمهر را معرفی می‌کنیم. این مجموعه با بیست و دو شعبه در تهران و کرج و بیش از 16 سال سابقه در زمینه‌ی تدریس حرفه‌ای زبان‌های خارجی، به یکی از بهترین آموزشگاه‌ زبان‌های در ایران تبدیل شده است. برای آمادگی و شرکت در آزمون آیلتس می‌توانید در دوره‌های آموزشی آن شرکت کنید و به کمک برترین و با تجربه‌ترین اساتید، طبق یک برنامه‌ی آموزشی فشرده پیش بروید و خود را برای شرکت در این آزمون آماده کنید.

دوره‌های آموزشی آیلتس ایرانمهر به صورت فشرده و در طول مدت چهار ماه و در قالب دو ترم ارائه می‌شود. تمرکز اساتید این دوره‌ها روی دایره لغت انگلیسی و آشنایی با اصول گرامری بریتانیایی است. در حقیقت، آزمون آیلتس که توسط شورای بریتانیا طراحی شده، زبان‌آموزان را براساس قوائد و قوانین انگلیسی بریتانیایی می‌سنجد.

در پایان دوره، از شما آزمون آزمایشی آیلتس یا آزمون MOCK آیلتس گرفته می‌شود که به کمک آن بتوانید با شرایط برگزاری این آزمون آشنا شوید و برای شرکت در آزمون واقعی، استرس نداشته باشید.

منبع: بیتوته