close
تبلیغات در اینترنت
زندگی نامه مظهر خالِقی | ناسک موزیک

زندگی نامه مظهر خالِقی

مَظهَر خالِقی (زاده ۱۳۱۸ سنندج) خواننده مشهور کردِ ایران است.

 

مظهر خالقی
نام اصلی: مظهر خالقی
نام مستعار: خالقی
تولد: شهریور ۱۳۱۸
اوت ۱۹۳۹ (میلادی)
سنندج، کردستان
ملیت: ایرانی
سبک‌(ها: موسیقی اصیل کردی
سال‌های فعالیت: دههٔ ۱۳۳۰ تا کنون
تحصیلات: دکتر فیزیک

وی در خانواده‌ای از مشایخ کرد بدنیا آمد. از همان نوجوانی به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی پرداخت.

اولین اجرای ضبط شده استاد متعلق به دههٔ سی است که در رادیو سنندج و به زبان فارسی اجرا کرده است. او دانش‌آموختهٔ فیزیک از دانشگاه تهران است و قبل از ورودش به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستانهای تهران بود. از او بیش از ۲۵۰ آواز فولکلوریک ضبط و ثبت شده است. مظهر خالقی تا قبل از مهاجرتش به انگلستان و سپس اقامتش در کردستان عراق درسمت مدیر کل تلویزیون سنندج و کرمانشاه فعالیت کرد.

وی در کنار سید علی اصغر کردستانی و حسن زیرک از خوانندگان برجسته و شناخته‌شدهٔ موسیقی کردی به شمار می‌آید. آهنگ‌های بسیاری از وی با آهنگسازی و تنظیم مرحوم مجتبی میرزاده، ضبط شده‌است. علاوه بر کتابهایی که توسط نویسندگان مختلف در مورد زندگی هنری استاد به بازار کتاب آمده اخیرا کتابی از اشعار آهنگهای مشهور وی نیز چاپ شده است. و مجموعه‌ای از آثار و آوازهایش با نظارت کامل خودش در انستیتوی فرهنگ و فولکلور کردستان بصورت صوتی منتشر شده است.از ترانه‌های مشهور وی می‌توان "په پولهٔ ئازاد "ئه‌گهڕێمه‌وه"، "ئاسۆی کورد" و "بیرت ده‌که‌م" را نام برد.

از سال ۱۳۹۰ از صدا و سیمای مرکز سنندج صدای ایشان گاهگاهی پخش می‌شود. او هم اکنون مدیر (ئینستوتی که له پوری کورد) در سلبمانیه کردستان عراق است. این مرکز در زمینهٔ هنر، ادبیات و فلکلور کرد فعالیت می‌کند.

منبع:

مظهر_خالقی/https://fa.wikipedia.org/wiki


مطالب مشابه با این مطلبابر برچسب ها :
زندگی نامه مظهر خالِقی,مظهر خالِقی,بیوگرافی,خواننده کردی,موسیقی اصیل کردی,